01
Kiedy jest dobry czas, aby się do Państwa zgłosić?
Oczywiście im wcześniej tym lepiej. W przypadku budowy domu,
już na etapie projektu dobrze jest mieć zarys co się chce osiągnąć. Umożliwi to wczesne zaplanowanie adekwatnego okablowani, przyłączy czy przepustów. Na wczesnych etapach budowy nawet bardzo drobne prace pozwolą w przyszłości zachować szerszy wachlarz możliwości systemu i zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. W drugim kroku istotny jest dobór systemu i urządzeń które mają z nim współpracować – muszą być one kompatybilne aby wykorzystać pełny potencjał instalacji. W przypadku mieszkań również obowiązuje zasada im wcześniej tym lepiej. System automatyki będzie powiązany z dostępnym okablowaniem czy przewidzianymi pracami remontu/dostosowania mieszkania do użytkowania, więc dobrze jest mieć to już wcześniej przemyślane.
02
Jestem już na etapie wykańczania domu/mieszkania, czy jest już za późno aby mieć smart home?
Nie! Nie ma takich etapów na których już nic nie da się zrobić.
W zależności od wybranego systemu, jest możliwość wykonania całości w protokole radiowym, jeśli ingerencja w okablowanie nie wchodzi w grę. Im później podejmą Państwo decyzję o zastosowaniu smart home, to trzeba się będzie liczyć z kompromisami. Możliwości funkcjonalnych będzie mniej lub będą one proporcjonalnie bardziej kosztowne niż w przypadku wcześniejszego planowania.
03
Ile to będzie kosztować?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy
od ilości funkcji, skali instalacji i użytych materiałów. Aby dać jakikolwiek rząd ceny, to mieszkanie może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy. W przypadku domu 110m2 kwota będzie się zaczynać od około 20 tysięcy. Są to kwoty szacunkowe zawierające koszt modułów do automatyki, projektowania i programowania tych urządzeń. Mówimy tutaj o wykonaniu ze skupieniem się na funkcjonalności systemu, a nie na szlachetności materiałów. Pamiętajmy, że na przykład sensorów ścienne występują w wersjach ze stali, skóry, drewna czy złota. W systemach Smart Home, gdzie dużą uwagę przywiązano do Designu cena dodatkowo wzrasta.
04
Co daje mi smart home?
Jako główne benefity takiego systemu można wymienić komfort, oszczędności i bezpieczeństwo. Więcej poniżej.
05
Jak smart home wpływa na komfort?
W zależności od zastosowanego systemu możemy liczyć na takie funkcje jak na przykład zdalne sterowanie całą instalacją z poziomu aplikacji w telefonie. Można również sterować systemem głosowo. Obsługa oświetlenia może odbywać się na zasadzie scen dopasowanych do nastroju i zastosowań. Można wykorzystać system śledzenia rytmu dobowego, który będzie modulować temperaturę barwy oświetlenia na stymulującą w ciągu dnia i wyciszającą wieczorem. Dzięki połączeniu ze sobą systemów HVAC można uzyskać idealną temperaturę do życia, sterując zarówno ogrzewaniem, klimatyzacją czy wentylacją. Przełączanie pomiędzy tym które urządzenie akurat pracuje i na jakich parametrach może dziać się automatycznie, bez ingerencji ze strony użytkownika. Rolety czy żaluzje mogą dopasowywać się do ekspozycji słonecznej poszczególnych fasad budynku, regulując tym samym nasłonecznienie i temperaturę w pomieszczeniach. Brama wjazdowa może sama się otwierać kiedy użytkownik zacznie się zbliżać autem
do domu. Zraszacze ogrodowe same się uruchomią kiedy wilgotność gleby spadnie poniżej pożądanego poziomu, a prognoza pogody
nie będzie przewidywać deszczu w najbliższych dniach. Z uwagi
na możliwość sterowania grupowego urządzeniami typu oświetlenie, rolety itp. unika się stosowania wielokrotnych ramek do włączników,
co poprawia estetykę i funkcjonalność pomieszczeń. To tylko kilka typowych przykładów funkcji które można osiągnąć – zapraszamy do puszczenia wodzy fantazji, możliwości w XXI wieku są niemal nieograniczone.
06
Jak smart home wpływa na oszczędności?
Główne oszczędności można uzyskać na zoptymalizowanym korzystaniu z systemów chłodzenia/ogrzewania. Dzięki połączeniu ze sobą źródła ciepła/chłodu z urządzeniami peryferyjnymi systemy HVAC mogą działać w sposób bardziej usystematyzowany i załączać się tylko w tych momentach w których są na prawdę potrzebne. Przykładowo w upalne dni system w pierwszym kroku może wykorzystać potencjał chłodzenia pasywnego zasuwając rolety czy żaluzje – również w sytuacji kiedy nikogo nie ma w domu aby zrobić to manualnie. Następnie przed powrotem domowników uruchomi system klimatyzacji jeśli schłodzenie roletami okazało się niewystarczające. Pozwoli to zminimalizować niechciane uzyski z energii słonecznej, a jednocześnie nie wpłynie to na komfort – dom będzie schłodzony już od wejścia. Dzięki załączeniu klimatyzacji wcześniej uniknie się narażenia na bezpośredni nadmuch zimnym powietrzem z klimatyzacji. W przypadku dłuższych wyjazdów można ustawić dom/mieszkanie w tryb podtrzymania, aby pracował na ekonomicznych parametrach grzewczych, a dopiero przed powrotem zdalnie przestawić ogrzewanie/chłodzenie na te bardziej komfortowe do życia nastawy. Kolejną możliwością jest ustawienie systemu zgodnie z rytmem życia mieszkańców, aby niepotrzebnie nie utrzymywać temperatury kiedy wszyscy są poza domem.
07
Jak smart home wpływa na bezpieczeństwo?
Poniżej kilka przykładów. Czujniki zalana rozstawione w newralgicznych punktach mogą w przypadku aktywacji alarmu odcinać zawór wody i wysyłać powiadomienie do mieszkańców o wykrytym zagrożeniu. W przypadku nieobecności mieszkańców można ustawić tryb symulowania obecności – system będzie włączać oświetlenie tak jakby ktoś w domu cały czas był. Przy wyjściu z domu/mieszkania można zdalnie wyłączać zasilanie z gniazdek – już nigdy więcej zastanawiania się czy się zostawiło podłączone żelazko. W przypadku stosowania zbiorników sanitarnych system może alarmować o ich bliskim przepełnieniu – co więcej sam może wysłać maila do odpowiednich instytucji z prośbą o opróżnienie. Rolety czy markizy w momencie wykrycia intensywnego wiatru mogą same ustawić się w pozycji bezpiecznej, aby uniknąć uszkodzenia. Przy połączeniu systemu automatyki z systemem alarmowym można ustawić aby w przypadku alarmu wszystkie oświetlenia w domu się włączały i odstraszyły włamywacza.
08
Jakie systemy Państwo stosują?
Główny system automatyki jaki stosujemy to automatyka KNX. Jest to jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych standardów w branży. Alternatywnie stosujemy również naszego rodzimego producenta jakim jest Grenton. W przypadku mniejszych instalacji opierających się tylko o rozwiązania radiowe stosujemy Fibaro.
09
na jakim obszarze państwo działają?
Naszym głównym obszarem działania jest Małopolska oraz Śląsk. W przypadku bardziej oddalonych lokalizacji w Polsce lub za granicą wszystkie przypadki rozpatrywane są indywidualnie.